سایت عکس و سرگرمی
قیمت سوئیچ شبکه
قیمت سوییچ
قیمت سوئیچ
قیمت گوشی سامسونگ
قیمت پاور بانک
قیمت گوشی موبایل
دوربین مداربسته
قیمت پرینترهای اچ پی
قیمت چاپگر
قیمت پرینتر
رک سرور
قیمت ups
قیمت یوپی اس
قیمت مانیتور
قیمت مادربرد
لپ تاپ
قیمت مودم تی پی لینک
قیمت مودم دی لینک
قیمت سوئیچ سیسکو
قیمت سوئیچ
قیمت آلین وان
قیمت لپ تاپ ایسر
قیمت لپ تاپ اچ پی
قیمت لپ تاپ لنوو
قیمت لپ تاپ ایسوس
قیمت نوت بوک
قیمت لب تاب
قیمت لپ تاپ
قیمت هارد سرور
قیمت رم سرور
قیمت سرور اچ پی
خرید سرور
قیمت سرور
close
كيست مويي يا سينوس پيلونيدال چيست؟ درمان بيشتر

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال چيست؟

خيلي از شماها شايد ندانيد كيست مويي چيست؟ در اين صفحه به شما كمك مي كنيم تا اطلاعات خوبي درباره كيست مويي يا سينوس پيلونيدال و راه درمان آن بدانيد. كيست مويي يك بيماري شايعي است كه در بخش پاياني ستون فقرات يا همان دنبالچه ظاهر مي شود. موهاي رشد كرده در اين ناحيه به داخل پوست برمي گردند و باعث ايجاد كيست مويي مي شوند.

بعد از اينكه موها به زير و بافت زيرين پوست وارد شد شروع به التهاب مي كند و در نهايت در آن ناحيه حفره هايي ايجاد مي شود كه اطرافش را توده و كيست هاي عفوني محاصره مي كند و رفته رفته درون اين توده ها ترشح هايي چركي و بدبو جمع مي شود. بيماري كه به كيست مويي مبتلا مي شود با ترشح هاي چركي و درد زياد اذيت مي شود. براي تسكين درد و درمان بايد چرك ها تخليه شوند.

بيماري سينوس پايلونيدال چيست ؟

بيماري سينوس پايلونيدال به لحاظ ايجاد مزاحمت زياد براي بيمار (ترشح، درد، عفونت) تحميل هزينه هاي ناشي از مراقبت و بالا بودن مدت غيبت از كارنيازمند توجه دقيق مي باشد.سينوس پايلونيدال، كانال باريكي است كه در انتهاي آن سوراخ ترشح كننده اي در پوست پايين ترين نقطه پشت (بالاي سوراخ مقعد) در خط وسط، ميان كپلها ظاهر مي شود. اين حفره اغلب حاوي مو بوده و اصطلاحاً به آن بيماري آشيانه مو گفته مي شود

 

اين بيماري در آقايان چهار برابر شايعتر از خانمها است وسن شيوع آن در محدودهسنين بلوغ تا چهل سالگي است. از عوامل مستعد كننده اين بيماري مي توان به چاقي،پوشيدن لباسهاي تنگ، وضعيت نشسته بيش از حد، سابقه مشكلات پوستي يا صدمات در آن ناحيه، پر مو بودن پوست در اين قسمت و سابقهخانوادگي اشاره نمود.

 

بيماري سينوس پايلونيدال ممكن است مدتها ( تا قبل از بلوغ) بدون علامت باشد.

1- اغلب بيماران معمولا با درد پايين پشت و بين كپلها و ترشح از اين ناحيه مراجعه مي كنند.

2- گاهي ممكن است يك توده بدون درد يا يك تورم در ناحيه فوق ايجاد گردد و بيمار در هنگام استحمام و شستشوي اين ناحيه متوجه آن گردد.

3-گاهي ممكن است به صورت يك گودي يا فرورفتگي يا سوراخ در پوست ناحيه بين كپلها بروزكند.

4- ممكن است در سينوس آبسه ايجاد گردد. در اين صورت بيمار دچار تب و درد و تورم فزاينده پايين پشت مي گردد.

 

بعد از اينكه بيمار بوسيله جراح ويزيت شد براي وي برگ پذيرش بستري صادر ميشود . جراح در صورتي كه صلاح بداند قبل از عمل با متخصص بيهوشي و احياناً با متخصص قلب (در مورد افراد بالاي 40 سال ) مشورت مي كند. بيمار لازم است سابقه ابتلا به بيماريهاي قبلي، بيماريهاي مادرزادي و داروهايي را كه مصرف مي كند به اطلاع پزشك برساند. چنانچه بيمار آسپرين مصرف مي كند 10-7روز قبل از عمل داروبايد با نظر پزشك قطع شود.

قبل از عمل بايستي موهاي ناحيه عمل را تا فاصله زيادي از محل سينوس از بين برد و سپس استحمام نمود. بيمار بايد حداقل 12 ساعت قبل از عمل ناشتا باشد

 

 

 

مراقبتهاي پس از عمل

 

1- قبل از ترخيص در مورد نحوه ادامه درمان،داروهاي مورد نياز، زمان مراجعه بعدي، نحوه استحمام، مدت استراحت، نحوه فعاليت هاي روزانه و نحوه پانسمان از جراح سوال نماييد.

2-موهاي ناحيه عمل بايستي هر هفته از بين برده شوند، در غير اين صورت ممكن است بيماري عود كند. بعد از زايل كردن موها بايستي با استحمام، موها را از بدن دور نمود.

3-در صورتيكه زخم باز نگهداشته شود، بايستي زخم زير نظر جراح و به طريقي كه وي توصيه مي كند پانسمان گردد. در اين صورت قبل از ترخيص اطلاعات لازم را اخذ نماييد. اغلب در اين حالت زخم را با گاز پانسمان پر مي كنند. بهتر است بيمار از روز سوم به بعد، قبل از تجديد پانسمان استحمام كرده و بخصوص زخم را در وان آب گرم حاوي بتادين قرار دهد و

سپس پانسمان نمايد . معمولا براي پر شدن زخم به 3-2ماه وقت نياز است

4-در مواردي كه آبسه (Wayback Machine) شكافته شده است بايستي آنتي بيوتيكهاي تجويز شده را طبق دستور پزشك مصرف نماييد .

5- در مواردي كه بعد از جراحي زخم بسته شود مراقبت از زخم مشابه زخمهاي معمولي است ولي بدليل مجاورت و نزديكي زخم به مقعد بايستي مراقبت بيشتري در جهت كاهش آلودگي زخم به عمل آيد. بعد از هر بار اجابت مزاج بهتر است زخم را در وان آب گرم حاوي بتادين به مدت 15 دقيقه قرار داد.

6- درد ناحيه عمل در اين بيماري قدري شديد است. بهتر است قبل از ترخيص، از تجويز و دريافت داروي مسكن مطمئن باشيد. استفاده از توالتهاي فرنگي باعث كاهش درد مي شود.

7- در صورتي كه نشستن براي بيمار مشكل و با درد همراه باشد بايستي يك بالشتك كه وسط آن سوراخ است تهيه و از آن استفاده نمود در اين صورت زخم در ناحيه سوراخ قرار مي گيرد و فشاري بر آن وارد نمي شود. همچنين ازنشستن طولاني مدت بپرهيزد. منبع:  دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه

 

اين بيماري براي اولين بار در جنگ جهاني دوم شايع شد. رانندگاني كه ماشين هاي سنگين نظامي را مي راندند مجبور بودند ساعت ها پشت فرمان بنشينند, ماشين هايي كه خشك و بدون كمك فنر بودند. در اين وضعيت با نشستن طولاني مدت و ضرباتي كه به ناحيه نشيمنگاه آنها وارد مي شد, بيماري كيست مويي تشخيص داده شد. ولي با گذشت زمان معلوم شد كه اين ماشين ها فقط علائم كيست مويي را تسريع مي كردند.

 

كيست مويي چيست ؟

آيا كيست مويي ارثي است

بله در بيشتر موارد كيست مويي ارثي است. در خانواده اي كه يكي از آنها به اين بيماري مبتلا شده اند, احتمال اينكه بقيه اعضاي خانواده هم به كيست مويي مبتلا شوند وجود دارد. حتي ممكن است اين بيماري به نسل هاي بعدي اين خانواده هم منتقل شود.

اما درست است كه ارثي بودن اصلي ترين دليل ابتلا به اين بيماري است و توسط تحقيقات انجام شده هم تاييد شده ولي در برخي موارد كساني كه بدني پر مو دارند هم در معرض ابتلا به اين بيماري هستند. البته گفتني است كه آمار اين تعداد از مبتلايان به نسبت مورد قبلي بسيار كم است.

آيا كيست مويي ارثي واگيردار است؟

آيا كيست مويي ارثي واگيردار است؟

بيمارهايي كه براي معالجه پيش مي آيند هميشه ازم مي پرسند كه واقعا كيست مويي ارثي است؟ و احتمال دارد كه اعضايي از خانواده شان هم به اين بيماري مبتلا شوند. در جواب بايد بگويم كه برخي از تحقيقات نشان مي دهند كه وجود برخي از ژن ها در واگيردار بودن اين بيماري در بين اعضاي خانواده نقش دارند و احتمال اينكه از نسلي به نسل ديگر منتقل شود وجود دارد. در واقع كيست مويي ارثي و واگيردار است.

موهاي بدن و بافت آنها يكي از اصلي ترين مواردي است كه در ايجاد كيست مويي نقش دارند. اين مورد مي تواند از والدين به كودك هم انتقال يابد. براي اينكه جلوي مبتلا شدن به كيست مويي را بگيريد بهتر است به صورت مداوم و منظم موهاي زائد خود را بزنيد.

چاقي والدين هم در برخي از موارد به افراد منتقل مي شود. چاقي هم يكي از عواملي است كه در مبتلا شدن به كيست مويي تاثير دارد. تحقيق هاي انجام شده نشان مي دهند كه بين چاقي و ژنتيك رابطه مستقيمي وجود دارد. پس اين دسته از افراد بايد بيشتر مراقب رژيم غذايي شان باشند.

يكي ديگر از موارد تاثير گذار در ابتلا شدن به كيست مويي, شكل باسن و عمق شكاف خط بين باسن است. محققان مي گويند 240 ژن در بدن انسان است كه بر روي سايز و شكل يدن اثر مي گذارد و اين ژن ها هم به ساير اعضاي خانواده منتقل مي شوند و به ارث مي رسند.

افرادي كه پوستي ظريف و حساس دارند و منفذهاي پوست شان بازتر است هم در خطر ابتلا به كيست مويي قرار دارند. نوع پوست هم از ژن ها تاثير مي گيرند و از والدين به فرزندان منتقل مي شود.

تا اينجايي كار هنوز اطمينان كاملي در ارثي بودن كيست مويي نيست. يعني به صورت صد درصد نمي توان گفت كه حتما فزرندان هم به كيست مويي مبتلا خواهند شد يا نه. ولي اين نكته مسلم است كه فرزنداني كه والدين شان به كيست مويي مبتلا شده اند بيشتر در معرض گرفتن كيست مويي هستند.

پس شما هميشه به گوش باشيد و اگر جزء يكي از دسته هاي بالايي هستيد, بهتر است در نظافت پوست و زدن موهاي زائد بدن تان جدي باشيد و اگر وزن اضافي داريد سعي كنيد آن را كم كنيد تا ميزان ابتلا به كيست مويي در شما كمتر شود.

[ ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۳۳:۵۲ ] [ ارميتا ]

[ نظرات (0)نظرات (0) ]

[ ]